logo hodowli nagłówek zima english
logo ICL
logo ZKwP
logo FCI
logo PIWNasz sklep:


Zdrowie lagotto
Lagotto romagnolo jest uznawane za ogólnie zdrową rasę. Przy zapewnieniu dobrostanu dożywają około 12-15 lat. Jednak, jak zawsze gdy mamy do czynienia z żywą istotą, nie można wszystkiego przewidzieć. Żaden odpowiedzialny hodowca nie może zagwarantować, że jego psy będą zawsze zdrowe. Jednak może, a nawet powinien, zadbać o zminimalizowanie ryzyka. Wiadomym jest, że w rasie występują choroby o podłożu genetycznym i można zredukować ryzyko ich pojawienia się dzięki badaniom i odpowiedniemu doborowi par rodzicielskich. Zapraszamy do zapoznania się z naszym opisem schorzeń specyficznych dla lagotto.
Informacje o chorobach genetycznych i możliwościach zbadania psa można znaleźć na stronie www.mydogdna.com - laboratorium specjalizującego się w badaniach zwierząt.
Schorzeniem, które nieco częściej występuje u lagotto, a związane jest ściśle z pielęgnacją psa, jest zapalenie uszu. Wynika to z bujnego owłosienia wnętrza ucha i uwielbienia psów do wody, zarośli itp. Dlatego bardzo ważna jest częsta pielęgnacja, wyskubywanie zbędnych włosów i kontrola uszu.
Wszystkożerność i niepohamowany apetyt mogą być przyczyną zatruć. Zapobiegać im można przez naukę posłuszeństwa i systematyczne ćwiczenia. W ten sposób można oduczyć lagotto "stołowania się na mieście", co powinno przełożyć się na zdrowszy żołądek.
Szata lagotto sprzyja czepianiu się różnego rodzaju nasion, źdźbeł, patyczków i innych. Często stają się one przyczyną skaleczeń czy urazów mechanicznych, podrażnień co może powodować stany zapalne skóry.