logo hodowli nagłówek wiosna english
logo ICL
logo ZKwP
logo FCI
logo PIWNasz sklep:


W trosce o zdrowie lagotto
Na początku 2023, z inicjatywy Katrien van Gemert (*) powołana została grupa Lagotto Health News & Questions. Zadaniem grupy są działania mające na celu poprawę zdrowia w rasie. Temu ma służyć zbieranie i wymiana informacji o problemach zdrowotnych i badaniach naukowych nad chorobami lagotto.
Anna została zaproszona do tej grupy, bo doceniono jej wiedzę z zakresu genetyki i zdrowia oraz ogólne doświadczenie.
Tematami na których skupiła się grupa na początku swojej działalności była abiotrofia móżdżku (cerebellar abiotrophy - CA) oraz chondrodysplazja.
Z działalnością grupy będzie można zapoznać się na jej stronie www, której adres podamy po uruchomieniu (prace trwają).
(*) Katrien van Gemert jest znaną niderlandzką hodowczynią lagotto romagnolo (hodowla Rozebottel's) oraz groomerką, autorką podręcznika strzyżenia lagotto.
Zdrowie lagotto
Lagotto romagnolo jest uznawane za ogólnie zdrową rasę. Przy zapewnieniu dobrostanu dożywają około 12-15 lat. Jednak, jak zawsze gdy mamy do czynienia z żywą istotą, nie można wszystkiego przewidzieć. Żaden odpowiedzialny hodowca nie może zagwarantować, że jego psy będą zawsze zdrowe. Jednak może, a nawet powinien, zadbać o zminimalizowanie ryzyka. Wiadomym jest, że w rasie występują choroby o podłożu genetycznym i można zredukować ryzyko ich pojawienia się dzięki badaniom i odpowiedniemu doborowi par rodzicielskich. Zapraszamy do zapoznania się z naszym opisem schorzeń specyficznych dla lagotto.
Informacje o chorobach genetycznych i możliwościach zbadania psa można znaleźć na stronie www.mydogdna.com - laboratorium specjalizującego się w badaniach zwierząt.
Schorzeniem, które nieco częściej występuje u lagotto, a związane jest ściśle z pielęgnacją psa, jest zapalenie uszu. Wynika to z bujnego owłosienia wnętrza ucha i uwielbienia psów do wody, zarośli itp. Dlatego bardzo ważna jest częsta pielęgnacja, wyskubywanie zbędnych włosów i kontrola uszu.
Wszystkożerność i niepohamowany apetyt mogą być przyczyną zatruć. Zapobiegać im można przez naukę posłuszeństwa i systematyczne ćwiczenia. W ten sposób można oduczyć lagotto "stołowania się na mieście", co powinno przełożyć się na zdrowszy żołądek.
Szata lagotto sprzyja czepianiu się różnego rodzaju nasion, źdźbeł, patyczków i innych. Często stają się one przyczyną skaleczeń czy urazów mechanicznych, podrażnień co może powodować stany zapalne skóry.